Popularnie zwane naświetlaczami, oświetlaczami lub halopakami lampy z wkładami halogenowymi do zastosowania zewnętrznego przez lata służyły do oświetlania podjazdów, parkingów, placów budów i remontowanych pomieszczeń czy po prostu oświetlania terenów przydomowych. Charakterystyczne czarne lub szare skrzynki o prostokątnym kształcie montowano na elewacjach, nad wejściami, nad bramami garażowymi czy też na słupach. Ich agielska nazwa "floodlight" sugeruje ( od słowa "flood" - powódź, zalewać ) "zalanie światłem" ( czyt. oświetlanej powierzchni ). Są to zatem lampy / reflektory o szerokopasmowym strumieniu światła - czyli inaczej mówiąc szerokim kącie świecenia. Poznać je można po srebrym reflektorze, który miał za zadanie emitować światło odbite z podłużnego wkładu żarnika halogenowego o mocy od 48 do 2000 watów. Podstawowymi minusami halogenowych naświetlaczy są: stosunkowo duży pobór mocy - niska skuteczność świetlna ( klasa energetyczna C lub D ) oraz krótka żywotność - z reguły do 2000 godzin.

Pierwsze seryjnie produkowane naświetlacze oparte na technologii LED COB oraz LED SMD pojawiły się na rynku w roku 2010 a aktualnie na rynku występuje ich bardzo duży wybór.

Naświetlacze ze względu na zastosowane diody dzielimy na te oparte na diodach LED DIP, Hi-Power, COB oraz SMD. Ze względu na architekturę zasilającą moduł LED istnieje podział na naświetlacze z niezależnym zasilaczem schowanym w komorze obudowy lub przytwierdzonym do obudowy zewnętrznej oraz popularne ostatnio zasilacze ze zintegrowanym z modułem LED układem zasilającym.

Podział naświetlaczy LED ze względu na zastosowane źródła światła LED:

Naświetlacze z diodami DIP

Diody DIP (Dual in Line) o niskiej mocy stosowano w naświetlaczach i reflektorach różnego typu. Nie stanowiły one jednak standardu, na rynku występowało wiele różnych modeli, jednak trudno mówić tu o spektakularnym sukcesie tego rozwiązania.

Naświetlacze z diodami LED HI-POWER

Tzw. diody mocy stosowane są w naświetlaczach o charakterze specjalnym używanych w oświetleniu scenicznym czy w niektórych rodzajach oświetlenia ulicznego, tam gdzie wymagany jest wąski kąt świecenia lub/i asymetryczność stożka światła. W zasadzie nie zdobyły one popularności w powszechnym oświetleniu uniwersalnym i amatorskim.

Naświetlacze z diodami LED COB

Era popularności naświetlaczy LED "powszechnego użytku" rozpoczęła się w latach 2010-2011 wraz ze stosowaniem w nich wielozłączowych diod LED COB. Rozwiązanie to jest stosowane z powodzeniem do dnia dzisiejszego, jednak na rynku pojawiła się spora ilość produktów z fałszywą wielkością złącz LED COB - diody te mają właściwą dla danej mocy wielkość i wygląd, świecą na początku użytkowania również z podobną jasnością do tych oryginalnych - są w nich zastosowane mniejsze chipy LED, które "przesterowane" zbyt dużą wartościa prądu kończą swój żywot bardzo szybko. Naświetlacze z diodami LED COB są dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem na oświetlenie powierzchni wielkoformatowych, przeciętna skuteczność świetlna takich lamp waha się w przedziale 70-110lm/W. Dużym plusem jest możliwość zastosowania na nich soczewki skupiającej światło, dzięki której naświetlacz świecić będzie węższym stożkiem światła. Większość występujących na rynku naświetlaczy tego typu posiada niezależny zasilacz, zatem co ma niebagatelne znaczenie, istnieje możliwość prostej wymiany zarówno zasilacza jak i samej diody LED COB, kiedy ta ulegnie zużyciu.

Naświetlacze z diodami LED SMD

Wraz ze stosowaniem diod LED SMD w naświetlaczach w latach 2013-2014 znacznie spadły ceny produkcji oraz importu tych urządzeń. Wiąże sie to ze spadkiem cen podzespołów który miał miejsce w tym okresie oraz z faktem, że diody LED SMD są rozwiązaniem tańszym oraz bardziej ekonomicznym od diod LED COB. Typowe naświetlacze tego typu charakteryzują się skutecznością świetlną wynoszącą od 80 do 120lm. Minusem ich jest większy problem z wymianą pasującej płytki PCB z LED SMD - wymiary modułów LED nie są bowiem ustandartyzowane i różni producenci stosują różne wymiary i parametry techniczne modułów w zależności od indywidualnego projektu produkcyjnego. Co więcej, tak zwane naświetlacze typu SLIM posiadają zintegrowane z modułem LED lub niestandardowe przetworniki prądowe, co znacznie utrudni zwykłemu Kowalskiemu wymianę układu zasilającego w przypadku awarii pogwarancyjnej. Ciekawostką w przypadku tego typu lamp jest opcja posiadająca dyfuzor - przesłonę modułu LED, która w prawdzie zmniejsza nieco strumień światła, lecz powoduje zwiększenie kąta świecenia, poprawia rozkład światła i zmniejsza wskaźnik olśnienia UGR.

Planując oświetlenie zewnętrzne za pomocą naświetlaczy LED kierujemy się jak w przypadku każdego innego oświetlenia nastepującymi wytycznymi związanymi z naszymi wymaganiami i oczekiwaniami: wartością strumienia światła, kątem świecenia i temperaturą barwową. O ile poza wnętrzami nie ma wymagania dotyczących minimalnej wartości współczynnika wierności oddawania barw na poziomie Ra>80, o tyle to również jakość światła ma istotne znaczenie, dlatego też zalecamy wybór jak najwyższego współczynnika CRI (Ra). Dotyczy to również wartości tętnienia światła - jeśli w danym świetle planujemy spędzać wiele czasu lub prowadzić prace o charakterze precyzyjnym to upewnijmy się przed zakupem czy naświetlacz nie emituje aby światła rozpoznawanego przez ludzkie oko jako tętniące. W takim przypadku zalecamy światło o częstotliwości tętnienia >100Hz. Do rozważenia pozostaje również kwestia zakupu naświetlacza z czujnikiem ruchu lub bez - przed decyzją dotyczącą wyboru na uwadze należy mieć następujące informacje: na rynku wystepują czujniki PIR ( ang. Passive Infra Red ) na podczerwień oraz czujniki mikrofalowe. Te pierwsze mają mniejszy zasięg i precyzję działania, za to często istnieje możliwość regulacji czułości, czasu świecenia oraz jasności przy której się załączają, przy czym czujki te działają w danym, regulowanym kierunku. Czujniki mikrofalowe działają dookólnie ( najczęściej w promieniu działania 8 metrów ) i często nie posiadają regulacji. Wspomnieć należy, że istnienie czujnika ruchowo-zmierzchowego przy naświetlaczu LED znacznie zwiększa częstotliwość załączeń i wyłączeń lampy, co napewno nie wiąże się z wydłużeniem okresu jej trwałości, nawet w przypadku bardzo dobrych jakościowo produktów. Znaczna większość naświetlaczy LED nie ma możliwości wyłączenia czujnika i korzystania z ciągłego świecenia.

Podziel się tym postem