Za sprawą opraw sufitowych LED można w odpowiedni sposób oświetlić pomieszczenie i wprowadzić do niego wyjątkowy klimat. Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór tego typu rozwiązań. Jaka oprawa LED wpuszczana w regipsowy sufit podwieszany będzie zatem najlepsza? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Warto więc przeanalizować dostępne możliwości.

Klasyczne oczka sufitowe

Oczka sufitowe składają się z podstawy, a więc oprawki, gniazdka (niekiedy wystającej nieznacznie z sufitu) i żarówki. Bardzo często generowane przez te oprawy światło ma charakter zadaniowy, są jednak coraz częściej wykorzystywane do oświetlenia ogólnego, przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym. Oczka na ogół korzystają z technologii kierunkowania światła o węższym kącie świecenia lub też służą do montażu żarówek LED SMD dających światło o szerokim kącie świecenia.

Oświetlenie ledowe jest powszechnie cenione z uwagi na swoją żywotność i energooszczędność. Przeciętna, dobrej jakości żarówka LED jest w stanie pracować przez około 20 tysięcy godzin, przy czym istotna jest średnia dobowa długość świecenia. Żarówki LED niezbyt dobrze znoszą ciągłą wielogodzinową pracę, która to może drastycznie skrócić ich żywotność. Minusem rozwiązania opartego na oczkach sufitowych z żarówkami LED jest słaba zdolność odprowadzania ciepła wytworzonego podczas pracy źródła światła LED. Zdolność ta oparta jest w zasadzie na możliwościach konstrukcyjnych samej żarówki LED, rzadziej wspierana jest poprzez na obudowę oczka, ze względu na jego małe rozmiary i zastosowane w oczku materiały.

Niewątpliwym plusem oczek sufitowych z żarówkami LED jest ich stosunkowo niewygórowana cena oraz - co najważniejsze - możliwość wymiany źródła światła.

Nowoczesne panele LED

Coraz większą popularnością cieszą się również panele LED, które stosować można z powodzeniem sufitach podwieszanych. Dostępne są one w wielu rozmiarach i kształtach do wyboru, najpopularniejszy z nich na rynku to rozmiar 60 x 60cm. W sklepach znaleźć można panele dające światło ciepłe, zimne i neutralne, w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Co ciekawe, panele można zamontować na suficie podwieszanym na trzy sposoby: wpuszczając je w wycięcie w suficie i opierając je za pomocą dedykowanych uchwytów na górnej stronie płyty sufitowej, tak by licowały z powierzchnią sufitu, stosując dedykowane ramki montowane na powierzchni sufitu (metoda nasufitowa) lub podwieszając je na linkach lub łańcuszkach metalowych. Ostatnia metoda dotyczy raczej stropów/sufitów litych, niż sufitów podwieszanych. Panele sprawdzą się zarówno w biurze, sklepie jak i mieszkaniach. Ich minimalistyczny i pozbawiony w zasadzie ozdobności charakter powoduje, że są one stosowane w domach i mieszkaniach niezbyt często. Dzięki dobremu rozkładowi światła i niskiemu współczynnikowi olśnienia (UGR) często poleca się i projektuje się je do pomieszczeń których użytkownicy pracują i długo przebywają. Dobrej jakości panele LED posłużą długie lata przy dość intensywnym użytkowaniu, jednak niskiej jakości panele LED nie są dobrym rozwiązaniem dla przeciętnego użytkownika ze względu na ich krótką żywotność i co najważniejsze - jednorazowy charakter.

Elastyczne taśmy LED

Ciekawym rozwiązaniem wydają się być także profile aluminiowe z niskonapięciowymi taśmami LED (12V lub 24V). To produkt, który cały czas zyskuje coraz większą popularność. Taśmy ledowe dostępne są w różnych mocach, kolorach światła a więc mogą pełnić rolę dodatkowego lub/i dekoracyjnego oświetlenia w pomieszczeniu. Taśmy świetnie sprawdzają się m.in. jako oświetlenie wnęk. Tego typu oświetlenie jest efektowne i bardzo modne, nie posłuży nam jednak jako oświetlenie główne a jego minusem jest jednak dość wysoka cena zestawu w którego skład wchodzi taśma LED, profil, zasilacz oraz ewentualnie dodatkowy sterownik lub ściemniacz. Należy pamiętać, że aby uzyskać długą żywotność produktu należy wybrać produkt jakościowy który dodatkowo winien być montowany na powierzchniach dobrze odprowadzających ciepło takich jak aluminium (dedykowane profile) lub ceramika.

Oprawy typu DOWNLIGHT

Doskonałym rozwiązaniem w przypadku sufitów podwieszanych są również oprawy LED typu downlight. To rozwiązanie stanowiące alternatywę dla oczek sufitowych i paneli LED. Na rynku dostępnych jest wiele modeli typu LED downlight, które poza różną mocą, kształtem i wielkością różnią się typem zastosowanych diod LED. Najtrafniejsze rozwiązanie stanowią według nas oprawy LUMENMAX PL/CL. Z powodu wymiennego zasilacza i modułu LED COB oraz bardzo dobrych osiągów stanowią one bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki wymiennej diodzie LED niewielkim kosztem można przedłużyć ich życie o wiele lat, przy czym same oprawy charakteryzują się prostym, klasycznym designem, który pasuje do wszystkich aranżacji i wnętrz. Dlatego nie trzeba obawiać się tego, że z biegiem czasu wyjdą z mody. Oprawy LED PL/CL to produkt o wysokiej klasie energetycznej (A+), dlatego generuje znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej niż inne oświetlenie ledowe. Jednocześnie emituje wysokiej jakości światło o bardzo dobrym poziomie wierności oddawania barw. Z tego powodu świetnie sprawdza się zarówno w mieszkaniu, jak i biurze czy obiektach użyteczności publicznej. Co ciekawe, oprawy LED PL/CL bezproblemowo współpracują ze ściemniaczami oraz cechują się wysokim współczynnikiem ochrony (IP44 lub IP54). Tym samym są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jakie oświetlenie LED do sufitu podwieszanego?

Obecnie na rynku jest wiele różnych rodzajów oświetlenia LED, które nadają się do montażu w suficie podwieszanym. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Na szczególną uwagę zasługują jednak przede wszystkim oprawy typu LED downlight LUMENMAX PL / CL – są one efektowne, łatwe w montażu, bardzo trwałe, a przy tym emitują wysokiej jakości światło. Więcej o serii PL / CL znajdziecie klikając tutaj!

Podziel się tym postem