Na rynku dostępne są różne rodzaje diod LED. Różnią się one konstrukcją, a więc tym w jaki sposób kostka półprzewodnikowa (złącze półprzewodnikowe P-N) LED została w nich umieszczona. Znaną obecnie technologię LED opracował w roku 1962 Nick Holonyak, kiedy wynalazł diody DIP LED. Od tego czasu diody ledowe są coraz bardziej udoskonalane.

Diody DIP LED, czyli diody przewlekane

Technologia DIP LED ma długą, bo ponad pięćdziesięcioletnią historię. Jednak mimo upływu lat diody DIP wcale nie są przestarzałe. Dobrej jakości diody LED DIP odznaczają się długą żywotnością i emitują jasne światło. Posiadają charakterystyczny kształt przypominający pigułkę o średnicy wynoszącej 3-10mm. Otoczone są plastikową obudową (najczęściej akrylową) która pełni funkcję soczewki skupiającej światło. Diody LED DIP stosowano (ze średnim skutkiem) w pierwszych żarówkach LED w latach 2007-2010, ze względu jednak na dużą awaryjność tego rozwiązania zostały one wyparte z rynku przez diody montażu powierzchniowego. Diody DIP LED są tanie, a przy tym łatwe w montażu. Obecnie wykorzystuje się je przede wszystkim w wyświetlaczach sygnalizacyjnych, telebimach oraz jako oświetlenie sygnalizujące działanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. DIP LED na ogół działają w przedziale od 5 do 25 woltów i zapewniają średnio strumień 4 lumenów na diodę.

Diody SMD LED, czyli diody montażu powierzchniowego

Diody SMD zyskały sporą popularność z uwagi na nieduży koszt produkcji i bardzo szerokie zastosowanie. Montuje się je zarówno w oprawach, żarówkach, jak i taśmach oraz modułach LED. Są mniejsze niż diody DIP, co przekłada się na większą wszechstronność, lepiej oddają ciepło wytworzone podczas przepływie prądu przez złącze półprzewodnika i nie posiadają soczewek. Technologia SMD umożliwia uzyskiwanie widzialnego światła białego dzięki kilku różnym metodom, najpopularniejsza z nich polega na pokryciu złącza niebieskiego półprzewodnika żółtym luminoforem, stosuje się w nich również metodę mieszania światła dzięki wielokolorowym chipom RGB, RGBW, RGBA. Pod względem wyglądu diody te są płaskie i kwadratowe lub prostokątne. Można je wyposażyć w więcej niż jedną parę katod i anod. Z uwagi na montaż powierzchniowy jasność emitowanego światła i możliwość zmiany kolorów diody SMD są wykorzystywane w taśmach, oprawach oświetleniowych i żarówkach LED. Występują w różnych wariantach, najpopularniejsze z nich to SMD 3528, 2835, 5050 czy 5630. Standardowe chipy SMD wytwarzają 4-25 lumenów na diodę, choć na rynku dostępne są również diody SMD wytwarzające strumień światła wynoszący 50, czy nawet 100 lumenów. Średni czas pracy wynosić może nawet do 50000 godzin.

Diody COB LED i MCOB czyli diody i moduły wielo-złączowe

Chipy COB posiadają co najmniej kilka diod, na ogół więcej niż dziewięć. Posiadają jeden obwód i dwa złącza niezależnie od tego od ilości diod znajdujących się na płytce. Dzięki temu są proste w montażu i przewyższają diody SMD. Poza tym posiadają o wiele lepszy współczynników lumenów na Wat niż inne technologie LED. Jednak mimo swojej wydajności i mocy nie mogą być wykorzystywane do uzyskania światła o zmieniających się barwach. Diody COB mają dość szerokie zastosowanie. Znaleźć je można w oprawach, naświetlaczach, żarówkach LED i nie tylko. Wykorzystywane są także w lampach błyskowych znajdujących się w nowoczesnych kamerach cyfrowych i smartfonach. Są wydajne, a przy tym nie generują wysokiego zużycia energii. Diody LED COB są specyficznym wariantem diod COB. Ich konstrukcja składa się z kilku połączonych chipów COB na jednej płytce PCB, które działają jako jedna całość. Moduły MCOB są wykorzystywane w urządzeniach, w których potrzebne są źródła światła o niskiej mocy. Sprawdzają się więc w żarówkach A19, które cechują się niewielkim poborem mocy. Chipy MCOB oferują dużą skuteczność świetlną przy szerokim kącie rozsyłu światła (120 stopni). To technologia stosunkowo nowa, która będzie prawdopodobnie zdobywać coraz większą popularność.

Diody Hi-Power LED, czyli diody mocy

Diodami Hi-Power nazywa się pojedyncze diody ledowe o poborze mocy co najmniej 1 wata. Charakterystyczne jest dla nich posadowione na osobnej płytce (PCB) najczęściej z zastosowaną soczewką mająca za zadanie formowania odpowiednio wąskiego kąta światła. Dzisiaj większość producentów preferuje jednak większe grupy diod LED o niższej mocy, które cechują się odpowiednio mniejszą wydajnością świetlną. Diody Hi-Power pobierają sporo mocy, posiadają nieco mniejszą skuteczność świetlną od diod SMD i COB. Mogą uzyskać nawet dziesiątki watów przy prądzie zakresie do kilkuset mA. Obecnie znajdują zastosowanie tylko w urządzeniach specjalistycznych wykorzystywanych w górnictwie czy wojskowości, stosuje się je nadal do zewnętrznych opraw oświetleniowych LED o dużej mocy oraz do opraw i żarówek LED o wąskim kącie świecenia. Wciąż trwają prace nad ich udoskonaleniem, aby nadawały się także do szerszych zastosowań komercyjnych. Diody tego typu mają sporo zalet. Cechują się długą żywotnością (do 100000 godzin), stabilnością pracy, doskonale spełniają swoje zadanie w oświetleniu akcentowym i punktowym w związku z węższym kątem świecenia (niż diody SMD czy COB). Za sprawą powłoki PCP działają nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Podziel się tym postem