5 porad jak praktycznie oświetlić biuro – Ultra Elektro

5 porad jak praktycznie oświetlić biuro

Dobrze dobrane oświetlenie biura to jeden z głównych czynników, jakie odpowiadają za komfort samopoczucia pracowników, efektywność ich pracy oraz zdrowie oczu. Dokładne wskazówki odnośnie tego, jak powinno zaaranżować się światło w miejscu pracy, reguluje specjalna norma PN-EN 12464-1, której mocy prawnej nadaje Kodeks Pracy. Główne efekty nieodpowiednio dobranych źródeł światła w biurze to niemożność skupienia uwagi, zmęczenie wzroku oraz rozdrażnienie.

 

Oto 5 skutecznych porad, jak uczynić oświetlenie biurowe bardziej przyjaznym dla pracowników:

 

1. Światło naturalne przede wszystkim

Nie ma takiego źródła światła, które byłoby w stanie imitować naturalne światło z idealną dokładnością. Jak wiadomo, to właśnie promienie słoneczne są najbardziej przyjaznym oświetleniem dla naszych oczu, gdyż nie doprowadzają one do pojawienia się uczucia zmęczenia wzroku. Dlatego biuro warto jest wyposażyć w duże okna, przez które będą przebijały się odpowiednie ilości słonecznego światła.

 

2. Źródło światła głównego
Samo światło naturalne nigdy nie wystarczy – potrzebne jest nam więc dobre światło główne, czyli to zazwyczaj umieszczane na suficie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są świetlówki LED, dzięki którym nasze biuro może rozjarzyć się odpowiednim blaskiem w sposób równomierny i energooszczędny. Dla lepszego rozprowadzenia światła warto jest pomyśleć o zastosowaniu opraw kloszowych. Parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy doborze żarówek czy lamp jest ich współczynnik oddawania barw, który decyduje o tym, z jaką dokładnością widzimy prawdziwe barwy. Taki współczynnik, w skrócie CRI, powinien wynosić przynajmniej 80 Ra, aby pokazywać kolory bez zafałszowania.

 

3. Światła boczne – dodatkowi pomocnicy
Oczywiście praca przy biurku nie może obejść się bez zastosowania odpowiedniego modelu lampki. Dobrym wyborem będzie model z regulacją wysokości czy możliwością zmiany kąta nachylenia. Ściany to również dobre miejsce do zamontowania kilka dyskretnych źródeł światła.


4. Jaka barwa?

O tym, czy zamontować światło ciepłe czy zimne decyduje aranżacja wnętrza. Przy zimnych barwach ścian i mebli dobrze jest wykorzystać ciepłą barwę, podczas gdy chłodne kolory w otoczeniu wymagają zastosowania cieplejszego  światła. O odcieniu światła decyduje tak zwana temperatura barwowa, która wyrażana jest w Kelwinach.

 

5. Pamiętaj o ekologiczności

Stosowanie ekologicznych rozwiązań sprzyja niższym kosztom. Na rynku istnieją świetlówki działające nawet o 20% dłużej niż ich zwyczajne odpowiedniki. Wybór takich produktów będzie najlepszym dla każdego biura.

Kategoria Poradnik

Data publikacji 31/03/2016 10:00:00
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki