Co oprócz wysokiej energooszczędności charakteryzuje dobrej jakości żarówkę LED? – Ultra Elektro

Co oprócz wysokiej energooszczędności charakteryzuje dobrej jakości żarówkę LED?

Co to jest żarówka LED?

Żarówka LED (potocznie nazywana lampą LED) jest to rodzaj źródła światła, który oparty jest na diodach elektroluminescencyjnych (tzw. LED) z zastosowaniem specjalnie przygotowanej obudowy w oprawie oświetleniowej dla żarówek.

Żarówki LED charakteryzują się bardzo wysoką energooszczędnością. Poza bardzo małym zużyciem prądu, wynikającym bezpośrednio z wysokiej skuteczności świetlnej diod LED oraz dobrze zaprojektowanego zasilacza wewnętrznego żarówki (przetwornika prądu), podstawową cechą charakteryzującą dobrej jakości żarówkę LED jest jej długa żywotność, będąca wypadkową wszystkich cech konstrukcyjnych oraz jakości podzespołów użytych w źródle światła.

Jak rozpoznać produkt o wyższej jakości?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dobrą wierność oddawania barw CRI(Ra). CRI (z ang. Colour Rendering Index) jest to współczynnik oddawania barw, który charakteryzuje źródło światła. Współczynnik ten wyrażany jest za pomocą liczb z przedziału od 0 dla światła monochromatycznego do 100 dla światła białego. Można stwierdzić, że im wyższy współczynnik CIR, tym żarówka LED oddaje lepiej barwę. Przy zakupie lampy, powinno się zwrócić szczególną uwagę na współczynnik CIR, ponieważ jest on ważnym wyznacznikiem jakości żarówki LED.

Kolejnym elementem charakteryzującym produkt wyższej jakości jest brak zastosowania męczącego dla oczów migotania światła. Z pewnością można przyznać, że zależy to od konstrukcji lampy LED oraz jej zastosowanego modułu i zasilającego przetwornika, dlatego też kupujący powinni zwrócić uwagę na te elementy.

Istotną cechą charakteryzującą produkt najwyższej jakości jest dobra jakość obudowy żarówki LED. Zastosowanie dobrej obudowy pozwala na sprawne pozbywanie się ciepła wydzielanego podczas pracy. Zastosowanie rodzaju materiału ma wpływ na oddawanie ciepła wydzielanego podczas pracy, dlatego też najlepszymi obudowami są obudowy ceramiczne oraz aluminiowe. Niestety obudowy, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego i szkła, nie spełniają dobrze swojej roli, dlatego też jeżeli chodzi o najwyższą jakość, nie należy brać pod uwagę obudowy z zastosowaniem tych tworzyw.

Jeśli chodzi o żarówki LED, w których zastosowano większą moc niż standardowo, to poza materiałem obudowy liczy się również jej kształt i konstrukcja mająca wpływ na zdolność do wentylacji i pozbywania się wydzielonego ciepła na zewnątrz, celem utrzymania jak najniższej stałej temperatury pracy układu zasilającego oraz modułu LED.

Podsumowanie

Żarówkę LED charakteryzuje wysoka energooszczędność. Jeżeli chce się uzyskać wysoką jakość żarówki to przede wszystkim powinno się przy zakupie zwrócić uwagę na zastosowanie wysokiego współczynnika CIR, który ma za zadanie pokazać jakość oddawania barw. Poza tym, w wysokiej jakości lampie LED ważnymi elementami są obudowy, szczególnie te z zastosowaniem ceramiki oraz aluminium. Jeśli chodzi o lampy z większą mocą, to liczy się tutaj kształt oraz konstrukcja, która ma wpływ na pozbywanie się ciepła. Dobra jakość żarówki ma wpływ na jej użytkowanie, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na powyższe elementy.

Kategoria Poradnik

Data publikacji 10/11/2017 10:30:00
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki