Czy warto kupować najtańsze żarówki LED? – Ultra Elektro

Czy warto kupować najtańsze żarówki LED?

Tradycyjne żarówki powoli przechodzą do historii, obecnie to oświetlenie LED cieszy się największą popularnością. Na półkach sklepowych można znaleźć przede wszystkim nowoczesne źródła światła, które pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii. Nie mniej jednak nie każda żarówka LED będzie miała taką samą żywotność.

Jak długo działa LED?

Większość producentów zapewnia, że żarówki LED wytrzymują około 100 000 godzin pracy. To prawda, jest to oświetlenie niezwykle trwałe, jednak taki wynik dotyczy wyłącznie produktów wysokiej klasy. Żywotność klasycznych żarówek LED obliczona jest na 1000-2000 godzin świecenia, najtańsze modele niestety będą działać krócej. Zasada jest prosta – im tańsza żarówka, tym krótszy czas jej użytkowania. Trudno przewidzieć ile posłużą nam chińskie LED-y, w zasadzie nie mamy żadnej gwarancji, że będą świecić tak długo, jak zapewnia nas o tym producent. Dlaczego? Nie chodzi tylko o kiepską jakość wykonania. Tanie żarówki LED mogą pochodzić z wyprzedaży chińskich upadłych manufaktur, a więc istnieje spore ryzyko, że będą stare, mało wydajne i pozbawione rzetelnej gwarancji. Do ich wykonania bardzo często stosuje się niskiej jakości przetworniki, to powoduje znaczną stratę mocy w postaci ciepła i w rezultacie utratę zalety energooszczędności źródła światła. Tak, więc nawet jeżeli decydujesz się na zakup tańszych żarówek LED, kupuj u zaufanych dostawców, którzy oferują gwarancję na swoje produkty.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED?

Oświetlenie LED to bez wątpienia jedno z najlepszych źródeł światła, jakie są obecnie dostępne na rynku. Cechuje je duża trwałość, wytrzymałość na urazy mechaniczne, poza tym takie żarówki się nie nagrzewają oraz nie emitują promieni UV. Ich dużą zaletą jest także to, że dają praktycznie nieograniczone możliwości kreowania barw światła, bez potrzeby stosowania barwnych filtrów. Wybierz odpowiednią żarówkę, zwróć uwagę na takie parametry jak:

- moc podawaną w watach,

- rodzaj gwintu, litery określają kształt, cyfry wymiary trzonka,

- kąt świecenia,

- temperaturę światła, stopień oddawana barw i temperatura określane są symbolami WW (warm white – ciepło-biała), CW (cool white – chłodno-biała), CDL (cool daylight – dzienna) lub w postaci trzech cyfr, w tym wypadku pierwsza cyfra określa stopień oddawania barw, im jest ona większa, tym kolory są bardziej zbliżone do naturalnych, dwie kolejne decydują o odcieniu bieli światła świetlówki,

- pobór mocy,

- wymiary diody,

- certyfikaty.

Bardzo istotną kwestią jest również napięcie zasilania – pamiętaj, że diody LED są mało odporne na niewłaściwe zasilanie, tak więc w ten sposób można je bardzo łatwo uszkodzić. Wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu wybranej żarówki. Podsumowując, kupując oświetlenie LED, należy uwzględnić docelowe miejsce zastosowania. Jeżeli szukamy oświetlenia przeznaczonego do użytku domowego najlepiej wybierać produkty z wyższej półki pochodzące od renomowanych producentów. Gdy kupujemy żarówki do miejsc, w których nie spędzamy zbyt wiele czasu, można zdecydować się na tańsze modele o gorszych parametrach technicznych.

Kategoria Oszczędzanie Poradnik  

Data publikacji 27/11/2017 11:10:20
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć