Fakty i mity na temat diod LED – Ultra Elektro

Fakty i mity na temat diod LED

Diody LED od jakiegoś czasu powoli wypierają tradycyjne źródła światła – żarówki żarnikowe i świetlówki kompaktowe. Mają bowiem sporo zalet. Eksperci są zdania, że już w 2020 roku będą one stanowić połowę wszystkich źródeł światła. Jednak wciąż istnieje na ich temat sporo mitów.

Żarówki LED szkodliwe dla oczu?

Diody ledowe i korzystające z nich urządzenia są tak samo bezpieczne dla oczu, jak wszystkie inne źródła światła. Działają one zupełnie inaczej niż klasyczny laser. Światło nie skupia się bowiem na jednym punkcie, a oświetla zakres mierzący kilkadziesiąt stopni. Również i intensywność diod nie jest problemem.

Diody LED nie są wystarczająco jasne?

Rzeczywiście pierwsze generacje diod ledowych nie były zbyt jasne, co wynikało z ich konstrukcji. Wykorzystywana w nich żywica epoksydowa ograniczała zakres strumienia światła, dlatego diody oświetlały jedynie niewielkie powierzchnie. Dzisiaj nie ma tym już problemu. Dlatego diody LED stosować można w różnych miejscach. Strumień świetlny może wynosić nawet kilka tysięcy lumenów jasności.

Diody ledowe mocno się nagrzewają?

W czasie pracy diody LED wydzielają pewną ilość ciepła, która zależy od ich typu i mocy. Proste diody, które ozdabiają elektronikę nie emitują go w zasadzie wcale, ale w przypadku większych żarówek konieczne jest już zastosowanie radiatora. Mimo wszystko diody ledowe wytwarzają znacznie mniej ciepła niż klasyczne żarówki żarnikowe czy halogenowe.

Diody LED są drogie?

Rzeczywiście koszt diod LED nie jest niski, zwłaszcza w przypadku zakupu produktów markowych. Jednak warto przy tym uwzględnić czas świecenia i energooszczędność tego rodzaju produktów. Klasyczną żarówkę można zakupić już za kilka złotych, ale jej trwałość podczas użytkowania przez 5 godzin dziennie wynosi średnio 200 dni. Żarówka LED jest aż 25 razy bardziej żywotna. Istnieje też spora różnica w zużyciu energii elektrycznej. Zwykła żarówka pochłania jej 5 razy więcej niż jej ledowy odpowiednik. Dlatego czas amortyzacji inwestycji w LED-y wynosi tylko kilka lat.

Diody ledowe zawierają substancje niebezpieczne?

Diody nie zawierają ołowiu, rtęci i innych szkodliwych substancji. W przypadku ich zużycia czy uszkodzenia można je dodatkowo poddać recyklingowi.

LED-y nadają się do zastosowania zewnętrznego?

Nowoczesne diody LED są odporne na wysokie i niskie temperatury, a więc nadają się do zastosowania w ogrodach. Często wykorzystywane są jako dekoracje świąteczne. Nie bez znaczenia jest przy tym ich trwałość, niezawodność oraz niski pobór energii, w porównaniu z klasycznymi żarówkami. Na zewnątrz najlepiej postawić na diody z IP54 lub IP65. Te drugie poradzą sobie z każdą ilością wody.
Kategoria Ciekawostki

Data publikacji 15/12/2017 10:00:00
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki