Jak oświetlić schody? – Ultra Elektro

Jak oświetlić schody?

Zacznijmy od tego, że oświetlenie schodów jest bardzo dobrym pomysłem – pozwala ono na komfortowe i bezpieczne poruszanie się po stopniach, gdy drogi nie może nam oświetlić światło dzienne. Zalety takiego rozwiązania w szczególności zauważą rodzice małych dzieci oraz starsze osoby, często mające problemy z ostrym widzeniem po zmroku. Każdy aspekt wyposażenia domu należy jednak gruntownie przeanalizować i wybrać najlepsze rozwiązanie. Przyjrzyjmy się więc możliwym opcjom oświetlenia schodów pod kątem dwóch kwestii: źródła światła i sposobu jego sterowania.

 

Źródło światła

Do wyboru mamy trzy opcje: kinkiety, lampy lub oprawy LED. Jeśli decydujemy się na ostatnie rozwiązanie (oprawy montujemy w stopniach schodów), musimy pamiętać o kilku warunkach. Przede wszystkim, wskutek chodzenia, oprawy takie narażone będą na uszkodzenia mechaniczne. Wybierajmy więc produkty jak najbardziej wytrzymałe. Taki sposób oświetlenia nie powinien być również zbyt intensywny – pamiętajmy o tym, że sztuczne światło ma jedynie delikatnie oświetlić schody, a nie oślepiać przechodzącego po nich człowieka.

 

Pierwsze dwie opcje oznaczają montaż źródła światła nad schodami (na ścianie). W tym wypadku również musimy pamiętać o natężeniu światła padającego na schody, ponadto istotna jest wysokość, na jakiej zamontowane będą urządzenia oświetlające. Nie umieszczamy ich ani zbyt nisko (utrudniona konserwacja i ryzyko uszkodzeń mechanicznych podczas chodzenia), ani zbyt wysoko.

Niezależnie od tego, jakie urządzenia wybierzemy do oświetlania naszych schodów, należy wziąć pod uwagę środowisko naturalne i wybrać źródła energooszczędne.

 

schody2

Sposób sterowania

W tej kwestii również do wyboru mamy kilka rozwiązań – w zależności od tego, z ilu miejsc chcemy sterować zainstalowanym oświetleniem, możemy zdecydować się na włączniki schodowe, włączniki krzyżowe lub czujniki ruchu.

Włącznik schodowy umożliwi nam sterowanie z dwóch miejsc. Instalacja polega na zamontowaniu dwóch włączników w dwóch miejscach. Działanie takiego rozwiązania polega na tym, że włączając oświetlenie za pomocą pierwszego włącznika, po dotarciu do przełącznika zainstalowanego w drugim miejscu będziemy mogli je wyłączyć.

Włącznik krzyżowy z kolei stosuje się z dwoma włącznikami schodowymi – wpięcie takiego włącznika pomiędzy dwa włączniki schodowe pozwala na sterowanie oświetleniem z trzech miejsc.

 

Ostatnią opcją jest czujnik ruchu, który – zamontowany na ścianie – reaguje na przechodzącą osobę i uruchamia odpowiednie źródła oświetlenia.

 

Zaawansowany sposób sterowania pozwala na większą wygodę jego obsługi – jeśli jednak elektronika nie jest naszą najmocniejszą stroną pamiętajmy o tym, że wraz ze zwiększeniem ilości miejsc sterowania, wzrasta stopień skomplikowania instalacji.

Kategoria Poradnik

Data publikacji 19/10/2017 11:23:30
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki