Jakie zasilacze najlepiej stosować do zasilania LED 12V ? – Ultra Elektro

Jakie zasilacze najlepiej stosować do zasilania LED 12V ?

Stało-napięciowy zasilacz 12 voltowy DC ze stabilizacją napięciową ( ang. Switch Adapter AC/DC ) jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem do zasilania 12 voltowych źródeł światła LED Lumenmax.  Analogicznie zasilacze takie stosuje się do zasilania laptopów, tunerów i innych urządzeń elektronicznych. Po obciążeniu takiego zasilacza odbiornikiem (czyli podłączeniu źródeł światła LED w tym przypadku) „wyrównywał”  on będzie napięcie do 12 woltów, a w zależności od mocy tego odbiornika czy odbiorników, zmieniał będzie proporcjonalnie natężenie prądu. Przetwornice stało-napięciowe  (z ang. CVD, Constant Voltage Driver) stosuje się popularnie w elektrotechnice i elektronice w celu zasilania najrozmaitszych układów i urządzeń.           

 

Atutem zasilacza 12V DC ze stabilizacją napięciową jest większy poziom bezpieczeństwa w związku z prądem stałym po stronie wtórnej w porównaniu do zasilaczy AC/AC. Zasilanie prądem stałym źródła światła LED daje nam płynne światło (brak migotania), a sam przetwornik w żarówce (i moduł LED) w efekcie mniej się nagrzewa, ponieważ przetwornik zastosowany w źródle światła nie musi już wykonywać pracy polegającej na prostowaniu sygnału. Przy wyborze zasilacza kierujemy się odpowiednim doborem mocy, pamiętamy aby zasilaczowi pozostawić zapas mocy i nie obciążać go maksymalnie, pozwoli zwiększyć to jego żywotność. Kolejną, istotną  sprawą przy wyborze zasilacza jest zapotrzebowanie na wodoodporność i klasa szczelności IP. Nie zawsze w łazienkach czy kuchniach należy stosować zasilacze o podwyższonym parametrze (IP65, IP67), jeśli wilgotność wzrasta znacznie jedynie chwilowo na czas gotowania, prania, kąpieli, a zasilacz nie jest narażony na kontakt z wodą należy rozważyć zasadność takiego wyboru. Do zastosowań profesjonalnych, gdzie mamy do czynienia z bardzo intensywnym użytkowaniem, wysoką temperaturą, brakiem wymiany powietrza czy innymi wymogami technicznymi, zwrócić należy na klasę zasilacza, z uwzględnieniem zabezpieczeń przeciw przeciążeniowych, przeciw zwarciowych, filtrów, i korektorów PFC.

 

Pamiętamy, że nie każdy zasilacz 12V DC nazywa się „zasilaczem LED” co wynika bezpośrednio ze szczegółowych przepisów, nie ma to jednak najmniejszego znaczenia dla ich pełnej funkcjonalności i przydatności w zasilaniu naszych źródeł światła LED. Zasilacze LED z oferty Lumenmax dzielimy na następujące kategorie: kompaktowe zasilacze typu desktop, zasilacze gniazdkowe, zasilacze modułowe, oraz zasilacze hermetyczne -wodoodporne.

 

Zasilacze  ze stabilizacją prądową są natomiast mniej popularne w ogólnym zastosowaniu. Wyrównują - stabilizują one natężenie prądu do określonej wartości, a "szachują" napięciem, w zależności oczywiście od podłączonych LED. Takie zasilacze stosuje się często w naświetlaczach LED, oraz lampach LED z zasilaniem wejściowym 230V AC, a impulsowe przetwornice stało-prądowe, z angielskiego CCD (Constant Current driver) Lumenmax stosuje właśnie jako przetworniki w części swoich produktów w postaci żarówek LED. 

 

CZEGO NALEZY UNIKAĆ?

Pamiętajmy aby zawsze unikać do zasilania LED elektronicznych zasilaczy impulsowych do halogenów (z reguły jasne, podłużne, plastikowe pudełka). Nie są one wyposażone w układ stabilizujący, po stronie wtórnej mamy do czynienia z prądem przemiennym (AC). Często także mają zapotrzebowanie na minimalne obciążenie, aby załączyć się potrzebują być obciążone na 10-30% mocy maksymalnej, w zależności od typu. Przy dużej mocy zasilacza, energooszczędne LED nie są w stanie spełnić powyższego warunku, co daje efekt w postaci nieprawidłowego działania objawiającego się błyskaniem, mruganiem, nierównomiernym świeceniem czy świeceniem tylko poszczególnych LED w instalacji. Efekt zależny jest od charakterystyki prądowo-napięciowej przetworników w które wyposażone są dane LED. Kompatybilność źródeł światła LED z takimi zasilaczami jest minimalna. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją rozwiązania pozwalające na prawidłową pracę źródeł LED przy zasilaniu elektronicznymi zasilaczami do halogenów. Rozwiązania takie mogą być bardziej awaryjne w związku z zastosowaniem większej ilości komponentów w przetwornicy, skutkować większymi stratami ciepła i mocy, a ich cena niepotrzebnie zwiększa cenę produktu.

 

Unikajmy też transformatorów toroidalnych (nieelektronicznych) stosowanych kiedyś do zasilania halogenów, po stronie biernej mamy do czynienia również z prądem przemiennym, nie posiadają one stabilizacji napięciowej (choć mówi się ,że wprowadzono ostatnio nową normę ograniczającą zakresu napięcia po stronie wtórnej dla transformatorów toroidalnych). Lumenmax z reguły zaleca klientom sprzedanie takich dzieł techniki w  skupie złomu, dzięki zawartej w nich dużej ilości drogiej miedzi z pewnością starczy środków na zakup nowego zasilacza 12V DC :)

Kiedy zasilacz jest zabudowany płytą G-K, zalecamy mimo wszystko zainwestować w jego wymianę  na 12V DC, nawet kosztem naprawy regipsów i zakupu drzwiczek rewizyjnych na potrzeby dalszej eksploatacji (nie należy zabudowywać urządzeń na stałe).  Reasumując: zdecydowanie odradzamy stosowanie zasilaczy halogenowych do źródeł światła LED. Opierając się na naszym doświadczeniu śmiało stwierdzamy, że jest to oszczędność pozorna.

Kategoria Poradnik

Data publikacji 30/12/2015 13:45:30
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć