Naświetlacze LED - oświetlenie posesji, parkingu i ogrodu – Ultra Elektro

Naświetlacze LED - oświetlenie posesji, parkingu i ogrodu

Ogród jest miejscem, które powinno służyć nie tylko w ciągu dnia, ale i po zmroku. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego dobre oświetlenie, a zwłaszcza wejścia do domu, ścieżek, tarasu czy altany.

Odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodu przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo domowników, którzy mogą spokojnie wyjść na taras czy przejść do altany ustawionej w głębi ogrodu. Miło przecież spędzić letnie wieczory na zewnątrz albo spotkać się z gronem przyjaciół na kolacji w ogrodzie. Warto przy tym podkreślić, że ładne światło podkreśli też piękno architektury ogrodowej i wytworzy fantastyczny klimat. Cała przestrzeń ogrodowa będzie wyglądać nieco tajemniczo, ale zarazem wyjątkowo kusząco. Aranżacja oświetlenia wymaga jednak głębokiego przemyślenia, ponieważ zarówno zbyt mała ilość punktów świetlnych, jak i za duże ich nagromadzenie zaburza proporcje i piękno, a jednocześnie utrudnia swobodne korzystanie z ogrodu po zmroku. Warto, aby pamiętać o dobrym oświetleniu strefy wejściowej, ale również stref wypoczynku, a nawet niektórych ciekawych roślin czy też oczka wodnego.

Nowoczesne oświetlenie ogrodu

Jeszcze do niedawna królowały lampy halogenowe, ale w ostatnich latach furorę robi niezwykle energooszczędne i bardzo żywotne oświetlenie LED, które na zewnątrz sprawdza się wprost idealnie. Naświetlacze LED mogą mieć różny charakter, co w dużej mierze ułatwia wybór pod kątem konkretnego zapotrzebowania i oczywiście indywidualnego gustu. Przy ich wyborze z pewnością należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

1. Barwa światła

Dostępne w ofercie rynkowej naświetlacze LED mają różne temperatury barwowe, zgodnie z ich przeznaczeniem.

• Naświetlacze o barwie zimnej 5000-6000 K

Charakteryzują się emisją największej ilości światła, a tym samym najbardziej dokładnie oświetlą konkretną przestrzeń. Warto stosować ten typ w miejscach, w których trzeba zapewnić dobrą jasność ze względów bezpieczeństwa. Chodzi tutaj zwłaszcza o podjazd i tereny bezpośrednio wokół domu. Należy przy tym podkreślić, że zimna barwa choć niezwykle efektywna, jest jednak mniej przyjemna dla oka, a ponadto elementy oświetlone zdają się być mniejsze niż w rzeczywistości.

• Naświetlacze o barwie neutralnej 4000-4500 K

Barwa neutralna nazywana bywa niekiedy barwą dzienną i wyróżnia się wyjątkowo miłym światłem, pozwala również na dość dokładne oddanie rzeczywistego koloru przestrzeni oświetlanej. Naświetlacze LED o barwie neutralnej świetnie sprawdzą się do podświetlenia schodów, drzwi wejściowych do domu, tarasu czy altany.

• Naświetlacze o barwie ciepłej 3000-3500 K

Charakteryzują się zdecydowanie najmniejszą efektywnością świetlną, więc niektóre detale mogą być słabo widoczne. Nadają się na delikatne podświetlenie alejek i ścieżek ogrodowych, ale również estetycznego oświetlenia elewacji.

2. Moc oświetlenia

Naświetlacze LED są świetnym źródłem światła, ale trzeba je odpowiednio dobrać. Warto pamiętać, że bardziej istotną informacją będzie ilość oddawanych lumenów niż sama moc, gdyż wysoką efektywność świetlną naświetlacz osiąga przy znacznie mniejszym poborze energii w porównaniu z halogenami. Tak naprawdę naświetlacz o mocy 30 W oddaje tyle światła, co żarówka tradycyjna o mocy 240 W. Przy okazji należy zwrócić uwagę, że efektywność świetlna na poziomie ponad 100 W może przełożyć się na trochę niższą żywotność diody LED.

3. Szczelność

To dość kluczowy aspekt, ponieważ warunki zewnętrzne wymagają wyjątkowej klasy odporności na działanie wody, pyłów, mrozu i promieni ultrafioletowych. Niedopuszczalne będzie tym samym stosowanie w ogrodzie naświetlaczy LED przeznaczonych do wnętrz.

Warto jeszcze zastanowić się nad tym, na ile zajdzie potrzeba wykorzystania naświetlacza z czujnikiem ruchu, aby światło włączało się jedynie na czas przejścia. Wydaje się jednak, że naświetlacze LED są na tyle energooszczędnym rozwiązaniem, iż zdecydowanie bardziej estetyczne, a przy tym bezpieczne będzie zainstalowanie modeli z oświetleniem stałym.

Kategoria Poradnik

Data publikacji 27/12/2017 14:00:00
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki