Oświetlenie podszafkowe w kuchni - montaż taśmy LED – Ultra Elektro

Oświetlenie podszafkowe w kuchni - montaż taśmy LED

 

Taśmy LED 12V SMD uznaje się obecnie za najpopularniejsze rozwiązanie, jakie stosuje się do iluminacji - podświetlenia pomieszczeń, obiektów architektonicznych czy mebli. Z tego też względu na rynku pojawia się coraz więcej typów taśm LED. Ich wspólną cechą jest elastyczność, możliwość cięcia na określonej długości oraz samoprzylepna taśma a w efekcie prostota montażu.

Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni?

Efektowne oświetlenie pod szafkami w kuchni potrafi dodać temu pomieszczeniu nowoczesnego i jeszcze bardziej nietuzinkowego charakteru. Iluminacje świetlne od zawsze przyciągały oko i nic dziwnego, że mając do dyspozycji szereg zaawansowanych technologii, architekci i konstruktorzy chętnie korzystają z takich rozwiązań jak ledy podszafkowe, które z uwagi na relatywnie niski koszt, dużą oszczędność energii elektrycznej, łatwy montaż oraz efektowny wygląd, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Warto w tym miejscu dodać, że oprawy led nadają się nie tylko pod szafki kuchenne, ale równie dobrze sprawdzą się w salonie przedpokoju, łazience i wielu innych pomieszczeniach.

Kuchnia – oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie diodowe w tej postaci świetnie spisuje się jako podświetlenie blatów kuchennych. Jednak oświetlenie LED montuje się nie tylko pod szafki w kuchni. Taśmy LED doskonale sprawdzają się do oświetlenia wszelkich długich powierzchni. Oprócz blatów w kuchni warto tu wymienić dekoracje ścienne, szafki kuchenne czy stoły.

W poniższym krótkim artykule wskażemy, jak łatwo zainstalować prosty jednobarwny system LED do podświetlenia blatu w kuchni o długości ok. 3-4 metrów.

Oświetlenie kuchenne podszafkowe – z czego składa się zestaw?

Zestaw obejmujący ledowe podświetlenie podszafkowe powinien składać się z kilku zasadniczych elementów. Będziemy potrzebowali przede wszystkim... taśmy LED. Ich wybór na rynku jest naprawę spory, na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając taśmy LED do kuchni pod szafki? Ze względu na ich dużą różnorodność warto wiedzieć, że taśma LED ze standardowymi diodami SMD oznaczona jest symbolem 3528. Około trzy razy jaśniej będą świeciły z kolei diody SMD oznaczone 5050. Zagęszczenie diod na taśmie występuje w następujących wartościach – po 30, 60, 120 diod na metr. Pobór mocy metra bieżącego taśmy uwarunkowany jest jasnością świecenia – im taśma świeci jaśniej tym pobór jest większy. W standardzie taśmy LED występują w długości 5m. Taśmy LED oferowane są też w różnych kolorach światła i w różnych klasach szczelności. Niemniej jednak do oświetlenia blatu kuchennego nie jest potrzebna nam taśma wodoszczelna (IP65, IP67, IP68). Zaleca się montaż taśmy LED IP20 (nie pokrytej mieszanką silikonową lub żywicą epoksydową) IP20 w aluminiowym profilu z interesującą nas listwą maskującą - kloszem z tworzywa sztucznego - transparentnym, mlecznym lub tzw. mrożonym, od wyboru którego zależy występowanie tzw. efektu DOT (punktowego świecenia poszczególnych diod LED) w mniejszym lub większym stopniu. Pamiętać należy, ze klosze mleczne z tworzywa sztucznego (PVC, Poliwenglan) ograniczają ilość wytworzonego światła od 5% do nawet 20%. Niektóre z nich posiadają osłonę polaryzująca, dzięki czemu nie brudzą się i sprawiają, że jakość świecenia diod jest lepsza. Wysokiej jakości taśmy LED SMD o małej mocy montować możemy również w profilach LED z PVC.

Aby nasze oświetlenie LED pod szafki kuchenne działało sprawnie, niezbędne jest dostarczenie zasilania. W tym celu dobrać należy >> odpowiedni zasilacz LED stałonapięciowy. Przypominamy, że ze względu na spadek napięcia towarzyszący prądowi stałemu należy unikać jednostronnego zasilania odcinka taśmy LED dłuższego  niż 10m.

Oświetlenie kuchni – jak zamocować ledy podszafkowe?

Do wymienionych wyżej elementów systemu oświetlenia LED dobrać należy również odpowiednie wkręty lub klej, taśmę izolacyjną, przewody i włącznik. Po wyczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni, wymierzoną i przyciętą do wymiaru profilu taśmę LED wklejamy za pomocą znajdującego się na odwrocie paska samoprzylepnego w dno profilu. W odległości kilku lub kilkunastu centymetrów (w zależności od typu) na taśmie LED umieszczone są styki lutownicze. To do nich można przylutować przewody z zasilacza (+ oraz -) niemalże w dowolnie wybranym miejscu (najczęściej na jednym z końców taśmy / profilu). Dzięki temu zasilacz do taśmy LED będzie umieszczony dokładnie tam gdzie chcemy, zazwyczaj w bliskiej odległości od gniazdka elektrycznego. Przylutowane do taśmy przewody prowadzące do zasilacza należy przepuścić przez przygotowane uprzednio otwory prowadzące przez tylnią powierzchnię profilu oraz płytę meblową, do miejsca w którym znajduje się lub znajdować się będzie zasilacz. Należy uważać, by odcinki przylutowanych do taśmy LED przewodów (bez izolacji) prowadzących do zasilacza nie stykały się nigdzie z powierzchnią profilu. W przypadku lutowania kabli zasilających do punktów na końcu taśmy / profilu, przewody wyprowadzić można z profilu przez plastikową zaślepkę końcową profilu, dzięki czemu unikniemy wiercenia otworu w samym profilu.

Prace preinstalacyjne i stolarskie zaleca się przeprowadzić przed docelowym montażem profilu do powierzchni blatu.

Przygotowany profil z wklejoną taśmą LED i przylutowanymi przewodami instalujemy do szafek kuchennych w uchwytach montażowych (metalowych, rzadziej plastikowych),które wcześniej należy przykręcić do mebli używając wkrętów do drewna. Możemy również zamontować oświetlenie podszafkowe do kuchni bez ingerencji w drewno. W tym celu trzeba użyć odpowiedniego kleju montażowego, aby umieścić bezpośrednio profil na powierzchni meblowej.

W przypadku montażu profilu wpuszczanego w blat, musimy sami lub z pomocą stolarza przygotować wcześniej pasujący do wymiarów zewnętrznych profila frez instalacyjny. Takie oświetlenie pod szafki kuchenne również będzie prezentowało się niezwykle efektownie.

Na co uważać, montując oświetlenie podszafkowe?

Elastyczne taśmy LED należy instalować/przylepiać do powierzchni dobrze odprowadzających ciepło wytworzone przy przepływie prądu przez diody i ścieżki laminatu taśmy. Zaleca się stosowanie wspomnianych aluminiowych profili, lub też bezpośrednią instalację poprzez przyklejenie na powierzchni metalowej lub ceramicznej. Odradzamy instalacji taśm wodoodpornych w zamkniętych kloszem profilach aluminiowych oraz instalację taśmy LED SMD (jakiejkolwiek)  do powierzchni charakteryzującej się słabą przewodnością cieplną jak gips, tynk, szkło czy materiały drewnopochodne. 

 Kategoria Poradnik

Data publikacji 02/11/2015 09:00:00
  • Komentarze ( 3 )
Agata W

2016-09-16 11:54:59

Szczerze zachęcam do oświetelnia typu LED jest to doskonałe rozwiązanie na podświetlenie dowolnego miejsca jak i dodatkowej dekoracji.Jednym z plusów taśm jest fakt iż działają od momentu włączenia całą swoją mocą. Jednak co napewno ma większe znaczenie to to,że taśmy LED są energooszczędne co jest widoczne na naszych rachunkach.Artykuł zawiera świetną instrukcję montażu także każdy z nas może sobie poradzić z tym sam. Także jeśli chcesz mieć tanie i dobre oświetlenie zainwestuj w LED-y w dobrej cenie!Lumenmax 2letnią gwarancję Ci da i kolejnego zadowolonego klienta uzyska;]POLECAM !!!

Magda

2016-09-16 11:18:27

Jeżeli chodzi o oświetlenie w kuchni to osobiście polecam typu LED! Pasek pod szafkami kuchennymi jest idealnym rozwiązaniem. Praktyczne uzupełnienie oświetlenia górnego. Zapewnia brak przerw przy świeceniu i umożliwia właściwe doświetlenie strefy roboczej. Światło pada wprost na blat i praca w kuchni staje się przyjemniejsza;) Zaletą jest również fantastyczny wygląd. Dzięki podświetleniu szafek, blatów, a nawet szuflad każda kuchnia zyskuje niesamowity urok i nieprzeciętny wygląd. Idealne także jako dodatkowe oświetlenie dla ozdoby. Szczególnie wieczorem w kuchni robi się miły i przytulny nastrój. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko pod względem uzyskania ciekawego efektu, ale również, przy obecnych cenach energii elektrycznej dla portfela. Zużywamy znacznie mniej prądu w porównaniu do zastosowania zwykłych żarówek. Taśma Led jest samoprzylepna, elastyczna oraz posiada możliwość cięcia na określonej długości. W artykule wspomniano o pomysłowym montażu taśmy w profilach. Nadają nowoczesny charakter, ponadto chronią przed brudem i parą. Moją uwagę zwróciło szczegółowe objaśnienie montażu taśmy. Bardzo fajny artykuł. Po przeczytaniu można samodzielnie zamontować oświetlenie podszafkowe w kuchni. Miło, że ktoś pomyślał o przedstawieniu wszystkich czynności krok po kroku. Łatwy montaż pozwala na proste i energooszczędne oświetlenie kuchni. Cieszy mnie fakt, że oświetlenie Led może tak EFEKTOWNIE zmienić wygląd całego pomieszczenia. POLECAM GORĄCO!

Justyna

2016-09-16 11:17:35

Od momentu zamontowania w mojej kuchni Taśm LED praca przy blacie zmieniła się o 180 stopni. Światło, dzięki odpowiedniemu zamontowaniu, dociera dosłownie wszędzie :) Elastyczny kształt taśmy umożliwia dowolność w montażu... Zwykłe żarówki zawsze mają jakiś "martwy punkt", czyli miejsce które nie jest oświetlone. Taśmę LED można samemu poprowadzić w dowolny sposób. Tym samym to MY decydujemy gdzie oświetlenie ma być dostarczone... A samym montażem może zająć się nawet kobieta... Wierzcie mi... Zrobiłam to sama :) Jeżeli chodzi o cenę tego rozwiązania... Ktoś kiedyś powiedział "coś za coś"... Ja wolałam zainwestować i teraz widzę jak bardzo odbija się to na rachunkach... Na oszczędności za energię nie trzeba było długo czekać :) Polecam rozwiązania LEDowe nie tylko do kuchni, ale również do oświetlenia całego mieszkania. Pracownicy Firmy Lumenmax to profesjonaliści, potrafią dobrze doradzić, dobrać odpowiednie oświetlenie do konkretnych potrzeb... Gorąco polecam !!!

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki