Oświetlenie w suficie podwieszanym - jak zamontować oczka? – Ultra Elektro

Oświetlenie w suficie podwieszanym - jak zamontować oczka?

Sufit podwieszany bardzo dobrze sprawdza się do zamaskowania instalacji elektrycznych oraz regulacji wysokości pomieszczeń. Można również zamontować w nim dodatkowe źródło światła.

Lampy LED czy oczka sufitowe?

Do najczęściej wybieranych w tym celu rodzajów oświetlenia należą lampy LED oraz halogenowe spoty i oczka sufitowe. Te pierwsze montowane są przy pomocy taśm i listew, które nakleić należy w wybranym miejscu na suficie. Jednak ze względu na niedużą moc oświetlania powierzchni, wykorzystywane są one przede wszystkim jako dodatkowe źródło światła. Spoty halogenowe sprawdzają się zarówno w formie oświetlenia dekoracyjnego, jak i punktowego.

Co jest potrzebne do zamontowania oczek w suficie podwieszanym?

Do prawidłowego zamontowania oczek niezbędny jest transformator (230V/12V) oraz wiertarka z otwornicą, a także cyrkiel i ołówek.

Ilość podłączonych lamp niskonapięciowych zależna jest od mocy transformatora. Stosunkowo prosty montaż spotów halogenowych wymaga wcześniejszego wyłączenia bezpieczników, a także dodatkowej izolacji kabla łączącego lampę z puszką rozgałęziającą.

Montaż oczek w suficie podwieszanym krok po kroku

1. Najpierw należy zaznaczyć na suficie obszar, w którym zamontowane mają być oczka. W tym celu przy pomocy cyrkla lub szablonu narysować trzeba koło o wielkości odpowiedniej do oprawy lampy. Bezpieczna odległość halogenu od materiałów łatwopalnych wynosi 50 cm.

2. Przy pomocy wiertarki z otwornicą wyciąć należy otwory na lampy.

3. Oprawę lampy podłączyć należy do kostki zaciskowej transformatora (12V). Natomiast znajdujące się w suficie przewody elektryczne muszą połączyć się z kostką łączeniową (230 V).

4. W suficie podwieszonym należy umieścić transformator. Konieczne jest zachowanie co najmniej 20-centymetrowego odstępu od lampy.

5. Oprawa lampy osadzona ma być w wywierconym otworze. Aby zrobić to prawidłowo, konieczne jest ustawienie sprężyn dociskowych w górę, a także założenie pierścienia sprężynującego w celach zabezpieczających. Jeżeli w lampie używana ma być tradycyjna żarówka, należy ją wkręcić przed założeniem pierścienia.

6. Ostatnim etapem jest sprawdzenie poprawnego działania instalacji. W tym celu należy po prostu włączyć bezpieczniki i zapalić światło.

Kategoria Poradnik

Data publikacji 20/11/2017 09:00:00
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć