Temperatura barwowa żarówek LED - jakie światło wybrać: białe ciepłe czy białe zimne? – Ultra Elektro

Temperatura barwowa żarówek LED - jakie światło wybrać: białe ciepłe czy białe zimne?

Wybierając spośród dostępnych na rynku żarówek LED musimy przede wszystkim zdecydować jakiego koloru światło będzie nam pasowało do pomieszczeń, które chcemy oświetlić. Oczywiście można kupić kilka rodzajów żarówek i wybierać metodą prób i błędów, jednak nie jest to metoda, którą można by polecić. Wystarczy jednak odrobina wiedzy o temperaturze barwowej żarówek LED, żeby dokonać wyboru na podstawie parametrów technicznych. Barwa żarówek LED może okazać się kluczową wartością.


Czy jest temperatura barwowa?

W zależności od koloru światła jego źródło emituje różną ilość ciepła. Mierzy się ją według skali termometrycznej Kelwina (K). Podstawowe znane barwy światła można porównać ze zjawiskami atmosferycznymi. Powstała w ten sposób specyficzna lista, pozwalająca na porównanie barw zjawisk naturalnych, z tworzonymi przez człowieka:

2000 K – barwa światła świecy

2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (tradycyjna żarówka) 

3000 K – wschód i zachód Słońca 

3200 K – barwa światła żarowego profesjonalnych lamp studyjnych 

4000 K – barwa biała 

5000 K – barwa chłodnobiała 

6500 K – barwa dzienna – zimna

10000-15000 K – barwa czystego nieba 

28000-30000 K – barwa światła błyskawicy

 Temperatura barwy w żarówkach

Mówiąc o źródłach światła instalowanych w lampach, możemy spotkać się z opisem światła zimnego ciepłego i neutralnego, niekiedy można też spotkać rozróżnienie między ciepłym a bardzo ciepłym oraz chłodnym i zimnym. Nieco upraszczając: światło ciepłe, to takie, którego temperatura spada poniżej 3500 K. Wizualnie odbieramy je jako zbliżające się w kierunku koloru żółtego. Z kolei światło zimne – powyżej 5300 K – będziemy odbierać jako bardziej białe. Pomiędzy tymi barwami rozpościera się to, co producenci nazywają światłem o barwie neutralnej.Zimna barwa światła w dużej mierze pokrywa się z zakresem tzw. światła dziennego (między 4800 a 6500 K). Między 3500 a 4800 K światło może być określane nie tylko jako neutralne, ale również np. jako chłodne lub uniwersalne. Nieco więcej porządku jest w przypadku temperatury barwy ciepłej (między 2900 a 3500 K) i bardzo ciepłej (od 2700 do 2900 K).


Temperatura barwowa w praktyce

Od tego jakie źródło światła zostanie wykorzystane w pomieszczeniu, może zależeć nie tylko to, czy zostanie ono właściwie oświetlone, ale również to, jak będziemy się w tym miejscu czuć. Warto pamiętać o tym że inne światło sprzyja wytężonej pracy, zaś zupełnie inne pozwala nam się zrelaksować.Światło określane jako białe ciepłe jest najbardziej wskazane do użytku w mieszkaniach, ponieważ wycisza nas i uspakaja. Wszędzie tam, gdzie nie planujemy za wiele pracować, a zależy nam na relaksie, powinno być wykorzystywane właśnie takie światło.Z kolei światło zimne dobrze wpływa na aktywność, warto jednak pamiętać, że przy długotrwałej wytężonej pracy zimna barwa światła może okazać się męcząca.


Warto zwrócić jednak uwagę że w przypadku źródeł światła LED o tej samej mocy, zimna barwa emituje więcej światła niż ciepła. Jednak ostateczny wybór tego czy zastosować światło białe ciepłe czy zimne powinien być podyktowany raczej przeznaczeniem oświetlenia, charakterem pomieszczenia i oczywiście gustem kupującego.

 

Kategoria Poradnik

Data publikacji 28/01/2016 15:00:00
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć