Żarówki - ich rodzaje i informacje na etykietach – Ultra Elektro

Żarówki - ich rodzaje i informacje na etykietach

Żarówki - ich rodzaje i informacje na etykietach

Na rynku można spotkać wiele odmian żarówek o różnych kształtach, końcówkach, mocy czy barwie światła. Wybór odpowiedniej żarówki przy zakupie ma nie tylko znaczenie w kwestii dopasowania jej do konkretnej oprawy oraz osiągania oszczędności, ale także dopasowania światła do konkretnego pomieszczenia. Jeśli żarówka zostanie dobrana w niewłaściwy sposób może nie tylko wpływać źle na estetykę pomieszczenia, ale także na wzrok, powodując jego męczenie się, co jest bardzo niekomfortowe i może być przyczyną późniejszych problemów z widzeniem.

Jakie można spotkać odmiany żarówek?

Choć jeszcze kilkanaście lat temu prym wiodły żarówki tradycyjne, obecnie ze względu na liczne uregulowania prawne (szczególnie ze strony Unii Europejskiej), są one w dużej mierze wycofywane na rzecz innych odmian żarówek. Wynika to z faktu, że tradycyjne żarówki charakteryzują się niezbyt długą wytrzymałością (szacowaną na około 1000 godzin), a jednocześnie sporo energii trzeba przeznaczyć na rozgrzanie znajdującego się w nich wolframu, co niestety nie rodzi oszczędności. Jeśli chodzi o nowe rodzaje żarówek, które powoli wypierają żarówki tradycyjne, należą do nich kompaktowe świetlówki przypominające swoim wyglądem literę U bądź spiralę, żarówki halogenowe idealne do kuchni lub łazienki oraz bardzo trwałe i niezwykle energooszczędne diody LED.


O czym mówią etykiety na żarówce?

Etykieta na żarówce to bardzo ważny element, który ułatwia dobór żarówki/świetlówki ido konkretnej lokalizacji. Z etykiety można wyczytać m.in. informacje o rodzaju zastosowanego w żarówce gwintu, napięciu zasilania, mocy, klasie energetycznej oraz temperaturze barwowej.

Zakup żarówki bez odpowiedniego gwintu powoduje sytuację, w której nie ma możliwości jej zamontowania bez wymiany oprawy. W żarówkach można się spotkać najczęściej ze standardowym dużym gwintem (oznaczenie "E27") oraz małym gwintem (oznaczenie "E14"). Inne gwinty stosowane w żarówkach to "GU10", "GU4" i "MR16" , coraz częściej występujące w żarówkach halogenowych. W przypadku napięcia, w standardowych żarówkach wynosi ono 230V, natomiast przy halogenach i lampkach LED stosowane jest to 12V. Moc (podawana w watach - jednostka W) mówi nam o zużywanej przez żarówkę energii elektrycznej. Im wyższa wartość mocy, tym większe opłaty za prąd. Natomiast klasa energetyczna określa efektywność energetyczną żarówki oznaczoną literami od A (największa efektywność) do G (najmniejsza efektywność). Zdecydowanie warto jest postawić na żarówki o klasie A, które używają mało energii jednocześnie emitując dużo światła. Z kolei jeśli chodzi o temperaturę barwową, określana jest ona w kelwinach. Oznaczenie do 3500K wskazuje na barwę ciepłą idealną do oświetlania całych pomieszczeń, w których się wypoczywa, od 3500K do 5000K na barwę neutralną idealną do pracy, a powyżej 5000K - barwę zimną, która doskonale sprawdzi się przy oświetleniu dekoracyjnym.

Kategoria Ciekawostki

Data publikacji 23/10/2017 11:11:11
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Dodaj komentarz
Imię:*
E-mail:*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz

Nasze marki